Kişisel Gelişim

TEŞEKKÜR ETMENİN GÜCÜ

Tüm insanlar hayatı boyunca kendi amaçları için çalışır. Herkesin bir hayat amacı vardır. İnsanlığın temelde en ortak amacı ise mutlu olmaktır. Mutluluk yüzyıllardır insanlığın aradığı bir olgudur.

Mutluluk arayışı insanları bir çok olgu bulmaya yönlendirmiştir. Bütün dinler, topluluklar, inanışlar mutlu olmak için aşağı yukarı benzer şeyler söylemiş ve yapmışlardır. İyi insan olmak, erdemli olmak kişinin içsel dünyasına açılan bir kapı olarak görülmüş ve desteklenmiştir. Bu insanların en belirgin özelliklerinden biri de “teşekkür etmeleridir”. Teşekkür etmek insanlığın başlangıcından bugüne var olmuş ve var olmaya devam edecek. Kendini tanımaya başlayan insan kendinden üstün olan güçlere minnet duyup, teşekkür etmiştir. Tanrılara, atalara sık sık duyulan şükran bugüne kadar aktarılmıştır.

Küçükken ilk teşekkürümüzü annemize ettik. Teşekkür etmek büyürken edindiğimiz bir özellik aslında. Peki ne oldu da artık insanlar teşekkür etmiyor? Söylerken bu kadar zorlanıyor ve içten değiller. Kelime anlamına bakıldığında “hoşnutluğu anlatmak…” anlamına gelen bu sözcük içselleştirildiği zaman büyülü hale gelebiliyor.

Motivasyon ve Başarı

En iyi motivasyon yöntemlerinden biridir teşekkür etmek. İş verenin çalışanına teşekkür etmesi çalışanın onore olarak daha iyi çalışmasını sağlar. Denk geldiğiniz bir güvenlik görevlisine teşekkür etmek onun işine olan saygısını artırır. Bildiğimiz tüm iyi liderler teşekkür eder. Teşekkür eden insanın etrafında çok kişi vardır. Ailesi ve arkadaşları arasında sevilir. Başkalarına olan sevgiyi dile getirmenin en kolay yoludur teşekkür etmek.

Teşekkür etmek, minnet duymak büyük bir olumlu enerji yaratır.

Minnet ve Şükür

Düşüncelerimiz hayat tarzımızı ve kalitemizi etkiliyor. İyi ve olumlu düşünen insanlar hayatın tüm mucizelerine kucak açmış gerçekleşmesini bekliyorlar. Sürekli olumsuz olana yönelmekten ziyade olumlu olanı görmek, onun varlığı için şükretmek bizde olumlu duygular yaratacağı için sürekli bir iyilik hali yaratır.

Başına ne gelirse gelsin, karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.

Elif Şafak

En son ne zaman şükrettin?

En son ne zaman gerçekten şükrettin? Her güne uyanabildiğin için, gözlerin gördüğü için, yürüyebildiğin için, ellerin olduğu için, kalbinin atışını hissedebildiğin için, annen ve baban olduğu için, internete ulaşımın olduğu için, okuyabildiğin için,… Var olduğun için?

Eksiklerine odaklanmayı seçtiğin zaman hayat sana daha çok eksiklik vermeye devam edecek. Sen var olana teşekkür etmeyi seç. Alçakgönüllü olmak ile minnet duymak arasında fark vardır. Gönlünü alçaltmadan elindeki şeyin kıymetini bilmek; gönlünün nerede olduğunu gösterir.Sana ait olan şeyler, özellikler, varlıklar; övülmesi, değerinin bilinmesi ve onurlandırılması için varlar. Onurlandırılmayan, değeri bilinmeyen nitelik kaybetme öğretisini getirebilir. Kalbini memnun et. Kalbinden gelen memnuniyeti hayatına yansıt.

Yazmak; istenilen durumların gerçekleşmesi için bir dilektir.

Mini Görev

Bugünden başlayarak kendine 10 gün boyunca bir teşekkür ve şükran listesi oluştur. Her gün 3 tane teşekkür edeceğin şey yaz ve gün boyu onlar için teşekkür et. Her günün sonunda listenin sonuna şükretmenin sana nasıl hissettirdiğini ve gününü nasıl etkilediğini yaz. On gün boyunca düşüncelerini olumlu tutmaya çalış. On gün bitince bu süreci değerlendir. Teşekkür etmek sana nasıl hissettirdi? Teşekkür etmenin sende yarattığı duygular neydi? Bu duyguların devam etmesini ister miydin?

2 Yorum

  • Mahmut

    Öncelikle bize şükretmeyi hatırlattığın için teşekkürler…
    yazınızı başarılı bulduğumu söylemeyim. Aslında şükürsüz olduğumuz için mutlu değiliz belkide… Bizler ve sahip olduğumuz en küçük şeyler sahip olduğumuz şeylerdir ve elde olan şeylere yürekten şükredebilirsek mutlu olmak kaçınılmaz olur…
    Teşekkürler

  • Serdar B

    O halde günün ilk teşekkürü minimal woman ekibine edelim 🙂 Çok güzel ve etkileyici bir yazı olmus, okurken kendimi sorgulatmayı başardınız. Teşekkür ederim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir