Kültür&Sanat

HAYATA YER AÇ – REGİNA WONG

Sadeleşmek üzerine kitap arayanlardansanız bu kitabı mutlaka görmüşsünüzdür. Diğer minimalizm kitaplarıyla beraber parıl parıl parlıyor güzel kapağıyla.

Regina’nın hikayesi bir çiçekçi dükkanında rasladığı bir tabelayı görmesiyle başlıyor. Üzerinde William Morris’in şu sözü yer alıyor;

“Have nothing in your house that you do not know to be useful or believe to be beautiful”

Regina şimdi kendi blogu üzerinden mentorluk eğitimleri veriyor ve bir çok kişinin hayatına dokunuyor. Biz gelelim kitaba.

Eğer konuyla alakalı başka kitaplar okuduysanız bu kitabı okumanızı öneriyorum. Çünkü bu kitap mini bir hatırlatıcı görevi görecek. İşin tam mantığını kavramanız için ilk okumanız kitap bu değil. Kitap bir çok dile çevrilmiş ve bayağı sevilen kitaplar arasında boy göstermiştir. Akıcı bil dili ve iyi bir çevirisi var. Elinize aldığınızda hemen bitirmek isteyeceksiniz. Toplamda 8 bölümden oluşuyor ve her bölümün ayrı bir konusu var. Ayrıca yaşadığı hikayelerden de bahsediyor.
Ben en çok “borçsuz yaşamak” kısmını sevdim.

ALTINI ÇİZDİĞİM BİR KAÇ CÜMLE

  • Minimalist yaşam bir yoksunluk değil, keyif olmalıdır.
  • Minimalizm en az nesneler kadar, niyet meselesine de odaklanmalıdır.
  • Ayrıca hayatta her şeyin doğru bir zamanı olduğunu düşünüyorum.
  • Ucuz etin yahnisinin ağızda bıraktığı sevimsiz tadın, düşük fiyatının tatlılığından çok daha uzun süre hatırlandığını unutmamakta fayda var.
  • Her yerde olmak, hiç bir yerde olmamak demektir.
  • İlişkilerinizde stres yaşıyorsanız ya zor kişilerle nasıl baş edeceğinizi öğrenin yada o insanları hayatınızdan çıkarın.
  • Şükretmek bizi hali hazırda sahip olduğumuz iyi şeylere, iyi ilişkilere ve iyi durumlara odaklanmaya ve bunların değerini daha fazla bilmeye zorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir