Kişisel Gelişim

HAYAT FARK ETMEKLE BAŞLAR

Her şey fark etmekle başlar. Hayat fark edince yaşanır. Tüm iyi şeyler ve tüm kötü şeyler sen fark edersen var olurlar.

Fark etmek sözlük anlamı olarak; anlamak, sezmek, görmek, seçmek ve ayrımında olmak demektir. Şimdi etrafına bir bak. Bulunduğun yere hiç görmemişsin gibi farkında olarak bak. Oturuyorsan eğer koltuğa, onun dokusuna, rengine, sana ne hissettirdiğine bak. Ona dokun. Pürüzlü mü?, yumuşak mı? yoksa sert ve parlak mı?. Havaya bak, içeri süzüldüğü pencereyi gör. Perdenin dokusu nasıl? Daha önce hiç perdenin dokusunu fark etmiş miydin? Ayağının altındaki halıyı yada zemini fark et. Sana ne hissettiriyor? Soğuk mu? Aldığın nefese bak. Sahi nasıl nefes alıyorsun? Sık ve kesik mi yoksa derin ve uzun mu? Aldığın nefesi bedeninde en çok nerede hissediyorsun? Nefes alırken göğsün mü şişiyor karnın mı? Peki şuan avuçlarının içi nasıl? Sıcak mı? Terliyor mu? Yoksa biraz uyuşuk mu? Rahat mı?

Peki insan fark etmeye nereden başlamalı?

İnsan tüm nesneleri bildiği zaman kendini de bilecektir. Nesneler sadece onun kendi sınırlarıdır çünkü.

– der Nietzsche…


Yaşadığımız dünya fark edilecek binlerce güzellikle doludur. Her gün yürüdüğümüz yollarda hiç dikkat etmediğimiz bir çok şey görebiliriz. Karşımızdaki insanda daha önce hiç fark etmediğimiz mimikler… Sinirliyken dudağının sağ tarafıyla gülmesi, yorgunken gözlerinin kısılması, iş konuşurken sol kaşını kaldırması. Fark etmek dünyayı okumak demektir. Etrafımızı okuduğumuz zaman sıra kendimize döner, kendi içimize…

Yargısız Farkındalık!


Amerikan tıp profesörü ve Stres Azaltma Kliniğinin yaratıcısı Jon Kabat-Zin bu terimi şöyle açıklamıştır: Yargısız bir şekilde, şimdiki ana odaklanabilmek amacıyla, dikkatinizi toplayabilmek. Fark etmek bizi belli bir yere kadar götürecektir ama yargısız fark etmek bize yeni kapılar açar. Yargılamadığımız zaman iyi yada kötü, güzel yada çirkin, siyah yada beyaz kalkar gözümüzden. Sadece yargısızca fark edersin. Peki ne oluyor yargısızca fark edince? Baktığın kalıptan, pencereden çıkıp o fark edileni 360 derece ile görmeye başlıyorsun. Artık o senin için bambaşka gözüküyor. Bu noktada artık farkındalık seviyemiz yükselir. Olaylar, insanlar, durumlar sadece ve sadece bizim baktığımız yerden öyle gözükür.
Açıyı değiştirince hiç bilmediğini görürsün.

Gün içinde yoğun koşturmalı zamanlar geçiriyoruz. Herkes meşgul. Herkesin işi önemli ve acil. Şunu da yapsam, bunu da yetiştirsem… Zaman öyle hızlı geçiyor ki Pazartesi bir anda Cuma oluyor. Aklımızda hep bir karmaşa, hep bir karışıklık. Dün öyle olmuştu! Yarın mutlaka şunu yapmalıyım! Keşke oraya gitmeseydim! Yazın kesinlikle tatile gideceğim! Akşam işten çıkıp kim trafik çekecek şimdi! Bu işi tamamlayamazsam patronla münakaşa edeceğim! Örnekler tanıdık ve çoğaltılabilir. Çoğunluk geçmiş ve gelecek arasındaki geçişlerle kaybediyor zamanı. Oysa dün bitti, yarın ne olacağımız belli değil. Elimizde olan tek gerçeklik şuan. Bir saniye önceki nefes bile geri gelmez artık.
Bunu fark edebilir misin?

Sana, bana sorunlarını anlat desem saatlerce konuşabilirsin. Mutsuzum! Yorgunum! Dişim ağrıyor! Ailem beni anlamıyor! Derslerimde başarısızım! Para kazanamıyorum! Terk edildim! Güzel değilim! Kendimi yetersiz hissediyorum. Ne yaparsam yapayım bu duygudan kurtulamıyorum!… Bu liste sınırsızca uzayabilir. İşte farkındalık burada başlıyor. Eğer sorunlarınızın temel sebebini fark edip çözüm odaklı olursan aslında gördüğün şeyin sana neyi öğretmeye çalıştığını anlayabilirsin. Hayatı değiştirmeye başlamak fark etmekle başlar. Önce etrafını, dünyanı fark edersin. Sonra kendini ve benliğini. içine dönersin. Yaşanan her şeyin bir öğreti olduğunu fark ettiğin noktada kabulleniş başlar. Sadece tek bir ufak fark ediş değişimin başlangıcını yaratır. O halde sende ana dön, her anı farkında olarak geçirmeye niyet et…

Hayat farketmekle başlar. Şimdi farket. Neresindesin hayatın?

Bir yorum

  • Ramazan İNCİR

    Benim de uzun zamandır üzerinde düşündüğüm bir konuydu. Kendini bilmek en önemlisi etrafında olup biteni gözlemleyebilmek, gerçekten neyin ne olduğunu kavrayabilmek tamamen fark etmekle ilgili şeyler. Farkında olmaya başladığın andan itibaren mutluluk, huzur kavramı bile insan için değişebiliyor.

    Tebrikler. Keyifle okudum…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir