Kişisel Gelişim

KARANTİNA SÜRECİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Yaklaşık Şubat ayından itibaren tüm dünyanın hayat tarzı değişmeye başladı. Ortaya çıkan corona virüsünden sonra hiç beklemediğimiz bir döngüye girmiş bulunmaktayız. Uzun süre evde kaldık ve normalleşme sürecine girmiş olsak dahi henüz ne olacağı belli değil. İkinci dalganın olup olmayacağı, hayatın tam anlamıyla normale dönmesi gibi konular tamamen belirsiz. Tüm bu belirsizliğe, işsizliğe, zorluğa rağmen hayatta kalma mücadelesi veriyor insanoğlu. Virüsün laboratuvar üretimi olup olmadığı bile tartışılıyor. Peki hiç düşündük mü ister doğal yollarla, ister üretimle olsun bu sürecin bize katkısı ne?


Doğa yavaş yavaş insanoğlunun yıllardır yaptığı tahribatı gidermek için canla başla savaşıyor gibi. Temizlenen kıyılarımızda yunuslar görünmeye başlıyor. Hava kirliliği azalıyor. Artık sokaklara tüküren ve çöp atan insanlar olmadığı için sokaklar bile ter temiz olmaya başladı. Alışveriş çılgınlığı durdu, tüketim başka yönlere kaydı. İnsanlar temizlik kavramını tekrar sorgulamaya başladı.


Bu süreçte en çok yalnız kaldık. Sevdiklerimizden uzakta ve yalnız. Evren bize fısıldamaktan öteye artık bağırdı. İçine dön insanoğlu…Kendinle baş başa kal, içine dön ve düşün. Zihnini aç ve kendine odaklan. Bu sese kulak verip bu süreci nasıl olumluya çevirebileceğimizi düşündüysek bu süreçten daha güçlü bir şekilde çıkarız. Bu sese kulak vermeyenler ise sadece gün sayıp zaman öldürdüler. Hayatlarından belli miktarda gün eksildi. Oysa bunu bir nimet olarak değerlendirenler yaratıcı gücü yüksek, kendine değer katan ve her koşulda insanlık için en temel şeyin öğrenmek olduğu bilen insanlardı.


PEKİ NELER YAPMALI?

1. Hiçbir şey

Bu bir yarış değil. Başkaları gibi her saatinizi bir şeyler üreterek geçirmek zorunda değilsiniz. Sosyal medyada boy gösterip eğlenmeye çalışmanın hiç manası yok. Yeterince zor bir süreçten geçtiğimiz için bu süreci ruhen hasar almamak için kendinizi severek geçirebilirsiniz. Canınız bir şey yapmak istemiyorsa yapmak için zorlamayın. Ruhunuzu dinleyin…


2. Kendinizi dinleyin

İç sesinize kulak verin. Bedeninize kulak verin. Kendinizi tanımaya çalışın. Hiç keşfetmediğiniz hangi özellikler var? Neleri seviyorsunuz? Neler size hoş gelmiyor? Aslında düşündüğünüzü sandığınız kişi olmayabilirsiniz. Belki yıllar boyu değiştiniz ama bunun farkına bile varmadınız. Şimdi kendinize odaklanmanın tam zamanı…


3. Meditasyon yapın

Meditasyon yapmak derin düşünmektir. Sözlük anlamı olarak “kişinin iç huzuru, sükunet, değişik şuur halleri elde etmesine ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren, zihnini denetleme teknikleri ve deneyimlerine verilen ad” demektir. Zihninizin kapılarını aralayın ve yeni bir keşif yolculuğuna çıkın. Kendinizi tanımak için kullanabileceğiniz en güzel yöntemlerden biridir meditasyon yapmak. Bazen bir mum ışığında oturmak, bazen kuşların sesine odaklanmak, bazen aldığınız her nefese şükretmektir meditasyon.


4. Bakım yapın

Evde kaldığımız bu süreçte kişisel bakımı ihmal etmemek modumuzu yükseltecek şeylerden biridir. Aynaya baktığınızda temiz bir cilt görmek, bakımlı el ve ayaklara sahip olmak size iyi gelecektir. Ruhumuz kadar bedenimize de iyi bakmalıyız.


5. Spor yapın

Sürekli oturduğumuz ve muhtemelen canımız sıkıldığı için daha çok yeme potansiyeline sahip olduğumuz bu günlerde hafif sporlar yapmak bedenimize iyi gelecektir. Hem bedenimizi hem zihnimizi hareketlendirecek olumsuz düşüncelerden arınmamıza yardımcı olacaktır. Özellikle yoga gibi beden-zihin temelli uygulamalar daha iyi hissetmemize yardımcı olacaktır.


6. Liste Yapın

Bir yapılacaklar listesi hazırlamak, en küçük detaylara kadar yazmak bize aslında o kadar boş olmadığımızı göstermek açısından iyi bir yöntemdir. Bu listeleri kategori kategori ayırabilirsiniz. Hem uzun dönemli, hem kısa dönemli listeler yaparak uzun zamandır yapmaya fırsatınızın olmadığı yada ertelediğiniz şeyleri yapabilirsiniz. Yaptığınız şeylerin üzerini çizmek bir terapi gibi gelecektir.


7. Plan yapın

Haftalık, aylık ve yıllık planlarınızı gözden geçirmenin tam zamanı. Planlarınızın neresindesiniz ve neler yapmalısınız diye küçük kontroller yapmak gelecek kaygısını azaltabilir. Belki kısa ve uzun vadeli planlar yapmak ve hayata geçirmek için tam zamanı olabilir.


8. Evinizi güzelleştirin

Eski düzende bir çok kişi evini bir otel gibi kullanır sadece uyumaya giderdi. Artık evimiz tüm sosyal alanımız olduğu için evimizi rahat ve kullanıma uygun hale getirmek bize iyi gelecektir. Belki bir çiçek almak, eşyaların yerini değiştirmek, temizlik yapmak alanınızı güzelleştirecek ve sizi mutlu edecektir. Evinize doğal kokular hazırlayıp kullanmak ruhunuza iyi gelebilir.


9. Minimalizm için tam zamanı

Hazır kendi alanlarımızı güzelleştiriyorken eşyalarımıza birde minimalizm gözüyle bakmak isteyebiliriz. Yıllardır kullanmadığımız ama atmaya kıyamadığımız gerekli gereksiz bir çok şey biriktirmiş olabiliriz. Nesnelere “gerçekten gerekli mi?” ve “bu bana gerçekten haz veriyor mu” gibi sorular sorarak onları ayıklamak, yaşam alanımızda yer açmak bizi ferahlatacaktır.


10. Kitap okuyun

Okurum diye aldığınız ama öylece bekleyen kaç kitabınız var? Evdekileri okumadan kaç kere yeni kitaplar aldınız? Kitapların tek bir amacı var okunmak. Kütüphanemizde yer kaplayan bu güzel kitapları değerlendirmenin tam zamanı. Kendinize bir düzen oluşturun ve kitapları okumaya başlayın.


11. Film, belgesel ve dizi zamanı

Kendimize kültür katacağımız bir zamandayız. O kült filmleri izlemek için, uzun zamandır merak ettiğimiz konulara belgeseller izlemek için tam zamanı. Belki evdeki diğer aile bireyleri ile beraber film geceleri oluşturmak size sinemaya gitmekten daha çok haz verebilir.


12. Hobi edinin

Halihazırda zaten zevk aldığınız hobileriniz varsa onlara evde devam edebilmek için neler yapabileceğinize bir bakın. Evde yapmak mümkün değilse evde yapabileceğiniz güzel hobiler edinebilirsiniz. Bir şeyler örebilir, belki aklınızda olan sulu boya, kara kalem gibi bir resim eğitimine başlayabilir, hiç cesaret edemediğiniz o bin parçalı puzzleyi yapmak için ilk adımı atabilirsiniz. Bir yetenek edinmek kişisinin kendisine olan öz güvenini geliştirir. Kim bilir belki bu dönemin sonunda arkadaşlarınıza kendi yaptığınız besteleri yeni gitarınızla çalmak isteyebilirsiniz.


13. Yeni tarifler deneyin

Mutfağa girmek çoğu kişi için terapi gibidir. Sizde kendinize özel sağlıklı tarifler deneyerek kendinizi şımartabilirsiniz. Sosyal medyada gördüğünüz o havalı pastaları yapmayı denemek sizi eğlendirebilir.


14. Kötü özelliklerinizden kurtulmayı deneyin

Evde olduğumuz için bir şeyleri değiştirmek daha kolay olabilir. Belki sohbet ettiğiniz zamanlarda sigara içmeyi seviyorsanız şuan bunu yapamayacağınız için bırakmayı deneyebilirsiniz. Yada konuşurken sık sık ne söyleceğinizi toparlayamıyorsanız ayna karşısında denemeler yapabilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz bir özelliğinizi değiştirmek bu dönemde daha kolay olabilir.


15. Eksik olduğunuz alanları keşfedin

İster iş, ister kişisel gelişim olsun eksik olduğunuz noktaları keşfedebilirsiniz. Kişisel bir kontrol yaparak bu yönleri nasıl kuvvetlendireceğinizi belirleyip üzerinde çalışın.


16. Online eğitimlere katılın

Kendinize katmak istediğiniz bir kaç şeyi belirleyip bu alanlarda eğitim alabilirsiniz. İş yoğunluğundan zaman bulamadığınız bir çok şeyi online yapma fırsatına sahipsiniz.


17. Sevdiklerinize zaman ayırın

Evlere kapanmış olmamız herkesle irtibatı keseceğimiz anlamına gelmiyor. İhtiyacımız olduğu her an sevdiklerimize bir telefon kadar uzağız. Günlük muhabbetler yapmak bu süreci unutmamıza ve odağımızı değiştirmemize yardımcı olabilir.


18. Kabullenin

Bu süreç bir şekilde bitecek ve her şey yoluna girecek. Önemli olan bunu iyi atlatabilmek. Evde oturup depresyona girmektense kendimize bir şeyler katmak sürecin sonunda bizi mutlu edecektir. Kendimizi tamamen yenileyebileceğimizi göz ardı etmeyelim. Olumlu duygulara yönelmek, sabretmek ve kabullenmek her zaman işe yaramıştır.

Sevgiyle kalın…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir