Kültür&Sanat

HAYAO MIYAZAKI VE 5 ANİME ÖNERİSİ

Yetişkin çizgi filmi diye adlandırılan anime ve mangaların ciddi bir hayran kitlesi vardır. Gerek işlediği konular, gerek kullanılan efektler sınırsız hayal gücü ile birleşince insana eşsiz bir görsel şölen yaşatıyor. Hal böyle olunca insan izlemekten ve okumaktan kendini alamıyor. Manga çizimleri animeye göre biraz daha abartılıdır. Büyük gözler en çekici özelliklerden bir tanesi diyebiliriz. Japonlar bu konuda yeteneklerini konuşturmuş ve ciddi başarı sağlamışlardır.

Gelelim bu konuda başarılı olan bir sanatçıya. Hayao Miyazaki. En eski anime ve manga sanatçılarındandır. Elli yıldan fazla kendi animasyon stüdyosu olan Studio Chibli’de çalışmaktadır. Sayılamayacak kadar çok ödülü ve doğaya aşırı sevgisi ile bilinir.

HAYAO MIYAZAKI

Miyozaki’nin en önemli özelliklerinden biri karakterlerini iyi ve kötü olarak net bir çizgiyle ayırmamasıdır. İyi olan biri bazen kötü davranabilir, kötü olan birinin yaptığı iyilik gözleri yaşartabilir. Japon geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Miyozaki aynı zamanda çevreci ve savaş karışıtlığıyla da dikkati çekiyor. Miyozaki’nin bir çok eseri bir çok dalda ödül almıştır. Şimdi sizler için bu güzel animelerden beş tanesine bakalım:

1. RUHLARIN KAÇIŞI

RUHLARIN KAÇIŞI

Japonya’da büyük yankı oluşturan bu anime en çok gişe yapmış film unvanını almaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda ingilizce olmayan “En İyi Uzun Metrajlı Animasyon” dalında Oscar kazanan bir yapıttır. Olayda geçen bütün karakterler Japon geleneklerinin bir simgesidir. “Ruhların Kaçışı”nın orijinal Japon adı, “Sen to Chihiro no amikakushi”dir. Başkahramanımız Chihiro küçük bir kız çocuğudur. Anne ve babası ile başka bir yere taşınma yolculukları sırasında olay başlıyor. Bir yerde durup yemek aramaları onları sihirli bir yolculuğa çıkarıyor. Yemek yiyen anne ve baba bir domuza döşüyor. Küçük Chihiro onları kurtarmaya çalışıyor. Kurtarma yolculuğu esnasında başına gelenler ve tanıştığı kişileri çok seveceksiniz. Film hakkında spoiler vermemek için açıklamamızı burada bitirip, iyi seyirler diliyoruz.

2. KOMŞUM TOTORO

KOMŞUM TOTORO

Ruhların kaçışından daha az ödüle sahip olmasına rağmen daha fazla bilinen bir filmdir. Japonya’da meydana gelen küçük bir kız çocuğunun kaçırılıp öldürmesinden esinlenildiği söylenilse de Miyazaki bunu reddetmiştir. Bu olay Japonya’da bayağı yankı yapmış bir olaydır. Başkahramanlarımız Satsuki ve Mei iki küçük kız çocuğudur. Anneleri bilinmeyen bir hastalığa yakalanmıştır ve ona yakın olmak için hastanenin yakınındaki bir bölgeye yerleşirler. Olaylar böylece başlamış olur. Kızlar evde küçük periler görmeye başlar ve daha sonra Totoro ile tanışırlar. Mutlaka izlenmesi gerektiğini vurgulayıp sonraki filme geçiyoruz.

3. GÖKTEKİ KALE

GÖKTEKİ KALE

Film gösterime girdiği 1986 yılında Animage Anime Büyük Ödülü`nü kazanmıştır. Diğer Ghibli filmleri kadar çok sevilen bu animede yine büyük bir hayal gücü görüyoruz. Hikayemiz Sheeta adında küçük bir kız çocuğunun onu kaçırmak isteyen korsanların elinden kurtulup Pazu adında küçük bir erkek çocuğuyla tanışmasıyla başlar. Sheeta’nın sahip olduğu gizemli sihirli bir taş vardır ve bu taş gizemli bir kalenin anahtarıdır. Pazu ise madenci bir çocuktur ve babasının fotoğrafını çektiği bu kalenin gerçek olduğunu ispatlamaya çalışır. Bu kalenin adı Laputa’dır. Sheeta’nın ve onu yakalamaya çalışan asıl düşmanının soy adı da Laputa’dır. Olaylar küçük çocukların Dola adındaki bir kadın ve onun gökyüzü korsan tayfasıyla tanışmasıyla iyice büyür. Bu filmde yer alan eşsiz sahneler ruhlarınıza dokunacak.

4. YÜRÜYEN ŞATO

YÜRÜYEN ŞATO

Bu anime aslında Diana Wynne Jones’un kitabından uyarlanarak hayata geçirilmiştir. İlk gösterimi 5 Eylül 2004’te Venedik Film Festivalinde yapılmış ve finansal açıdan en başarılı animelerden biri olmuştur. Filmin adı Howl’un Yürüyen Şatosu olarak da geçer. Ailesinin bir şapka dükkanı olan Sophie adında genç bir kızın sahnesiyle başlıyor film. Sessiz ve içine kapanık bir karakter olan Sophie büyücü Howl ile tesadüfen karşılaşır ve Kötülükler Cadısı bu karşılaşmanın faturasını Sophie’ye keser. Genç kızı bir anda yaşlı bir kadına çevirir. Sophie ne yapacağını düşünürken büyüyü bozmanın bir yolunu arar ve o esnada bir korkuluk onu bir şatoya götürür. Şans ki burası Howl’un şatosudur. Şatoda Calcifer adında bir ateş cini ve Markl adında küçük bir çocuk daha yaşamaktadır. Karakterler hem kendi üzerindeki büyüyü kaldırmaya çalışır hemde komşu ülkeyle olan savaşı durdurmaya çalışır. Keyifle izleceğiniz, güzel sahneleri olan bu filmdeki detaylara bayılacaksınız.

5. PRENSES MONONOKE

PRENSES MONONOKE

Miyazaki’nin güzel bir konuyu işlediği animelerindendir. Japonya’da 12 Temmuz 1997’de gösterime girmiştir. Filmde doğa ve insan arasındaki savaş anlatılmıştır. Doğayı koruyan tanrılar ve onu öldürmek isteyen insanlar arasındaki savaş en can alıcı noktalarla işlenmiştir. Hikaye bir kurşunla şeytana dönüşen bir domuzun bir köye saldırmasıyla başlıyor. Ana kahramanlarımızdan olan genç çocuk Ashitaka domuzu öldürür ama kendisine bir lanet bulaşır. Laneti kaldırmak için bir yolculuğa çıkar. Yolculukta ormanın ana tanrısını bulmayı ve laneti kaldırmayı hedefler. O sırada bir kurt tanrının insan kızı Mononoke ile tanışır. Mononoke ormanı demir işçilerinin elinden kurtarmaya çalışmaktadır. Demir işçilerinin başında Layd Eboşhi vardır. Layd Eboşhi’nin hem çok iyi biri olup hem de orman tanrısını nasıl yok etmek istediğine şaşıracaksınız. Miyazaki filmlerinde insanları gerçekten oldukları gibi anlatması ilgi çekmeye yetiyor…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir