Kişisel Gelişim

YARATICILIĞINIZI ARTIRMANIZI SAĞLAYACAK 10 MADDE

Çok az insan yaratıcı olarak kabul edilir: Birkaç ressam, birkaç şair; milyonda bir kişi. Bu saçmalıktır. Her insan doğuştan yaratıcıdır. Çocukları izlersen görürsün. Bütün çocuklar yaratıcıdır.

Osho

Sözlük anlamı; yaratıcı olma durumu, yaratma yeteneği.


Yaratıcılık herkesin hayatının bir alanında kullanması gereken bir özelliktir. Belki yaşadığı ortamı güzelleştirmede, belki iş hayatına yeni bir soluk getirmede, belki birinin bir ihtiyacını karşılamada kullanabileceğimiz insanoğlunun en güzel özelliklerindendir. Yaratıcılık denilince sadece akla gelen sanat ile uğraşma kavramından burada ayrılalım. Yaratıcılık hayatımızın en küçük ayrıntısında bile kullanmamız gereken bir özelliktir sadece resim yaparken değil. Olmayan şeyleri düşünerek olur hale getirmek, olan şeyleri başkalaştırarak yepyeni bir olgu yaratmaktır yaratıcılık. Bir annenin yaptığı pastaya gülen yüz çizmesidir, bir iç mimarın var olan alanı daha geniş kullanabilmesidir, bir öğretmenin ağlayan çocuğun dikkatini nasıl dağıtabileceğini bilmesidir…

Bu dünyada ilerleyen kişiler, kolları sıvayıp istedikleri ortamı arayan, bulamayınca da yaratan kişilerdir.

Bernard Shaw

Yaratıcılık kimi zaman bazı kişiler için lüks olsa da bazılarımız için işinin gereği bir mecburiyettir. Bir sanatçı, bir mimar, bir grafik tasarımcı işi gereği sürekli yaratmak ve yaratıcı olmak zorundadır. Kimsenin bakmadığı yerden bakmak, bazen olmayanı görmek ve hatta olanla olmayanı birleştirmek günlük rutinleri haline gelebilmektedir. Yaratıcı insanlar mutlu insanlardır. Üretmek insana her zaman haz ve mutluluk vermiştir. Şimdi gelelim yaratıcılığımızı artırmak için neler yapabileceğimize.

1. ODAKLAN VE ODAĞI DAĞIT

Yaratıcı olmak istediğiniz bir alan, bir konu varsa önce o alanda bir araştırma yapın. Bazen olanı görmek olmayanı görmek için bir yoldur. Çerceveler belirleyin ve o alanda işinize devam edin. Temizlik bile yapıyor olsanız yaptığınız işe odaklanmak sizi hem yaptığınız işi iyi yapmaya hem de daha hızlı ve pratik yapmaya yöneltir. Bir konu yada olaya yeterince odaklandığınızda arkaplandaki bilgi birikiminiz kadar yaratıclığınızı harekete geçecektir.

Yeterince odaklandıktan sonra artık odağı dağıtmak başka alanlara yönlendirmek gerekir. Çünkü odak bazen resmin tamamını görmemizi engeller. Farklı alanlardaki bilgileri birleştirmek yaratıcılığımı artırmanın en güzel yollarından biridir. Zihni meşgul olduğu işten alıp başka meşguliyetlere verdiğimizde hiç görmediği şeyleri keşfedebilir.

2. YAZ, ÇİZ, KARALA

Yaratı olmanın en temel yollarından biri somut olmaktır. Aklımıza gelen şeyleri not tutmak, bir yerde karşılaştığımız ilginç bir şeyi yazmak, birinden duyduğumuz bir cümleyi saklamak yada gördüğümüz bir şeyi çizmek beyinde bilgileri kalıcı hale getirecek ve ihtiyacımız olduğunda kullanmak üzere bize sunulacaktır.

Ansızın aklımıza gelen bir çok değerli fikir sonradan hatırlanmadığı için kaybolup gidiyor. Bazen anlamsızca çizdiğimiz fikirler bize tahmin edemeyeceğimiz alanlar açıyor. Bir şeyleri kağıtta görmek farklı bakış açıları kazandırır.

3. KONUŞ

Size çok farklı gelse de sohbet etmek insanın fikir alışverişi yapabildiği en güzel yerdir. Sohbet esnasında karşılıklı olarak birbirimizin görmediği alanları gösteririz. Farklı hayat tecrübeleri görmek, farklı bakış açıları tanımak, kendinizi başkalarının yerine koyup oymuş gibi düşünmek yaratıcılık açısından sizde yanardağ patlaması oluşturabilir. Ayrıca fikirlerinizi başkalarına sunmak ve eleştirilmesini sağlamak fikrin kalitesini de artırır.

Herhangi bir sorunu çözmek istiyorsanız şu üç soruyu kendinize sorun: Ne yapabilirim? Ne okuyabilirim? Kime sorabilirim?

Jim Rohn

4. OKU

Bu madde her şeyin temelini oluşturduğu için uzun uzun açıklama gereği duymuyorum. Her dinde, her felsefede dile getirilen okumak ve öğrenmek insan hayatının mihenk taşıdır. Haliyle yaratıcılığında…

5. YARATICI OLANLA OL

Bu bir mekan, bir insan, bir tablo bile olabilir. Beynimizde yer alan ayna nöronlar sayesinde insan etrafına benzer, örnek alır, kopyalar. Bu yüzden olmak istediğin kişiye uygun yerlerde olmak, yaratıcı kişilerle zaman geçirmek her zaman önemlidir. Huzursuz olduğun yerlerde ve kişilerde olmak bizi söndürür.

6. UYU

Hem bedenimiz hem beynimiz için bir “yeniden başlat düğmesi” olan uyku beyin faaliyetlerini düzenlediği için yaratıcılıkta çok gereksinim duyarız. Düzenli uykunun faydalarını anlatmakla bitiremeyiz. Özellikle gece uykusunun insan sağlığı için taşıdığı önem su götürmez bir gerçektir.

7. HAREKET ET

Mutluluk hormonlarının aktive edilmesi beynin daha iyi çalışmasını sağlar. Hareketli beden; stressiz, arınmış, bol oksijenli bir bedendir ki bu bizim beyin faaliyetleri için istediğimiz bir şeydir. Düzenli spor yapmak beraberinde bir çok etki getiriyor. Uykuyu da, beslenmeyi de düzenliyor. Ayrıca spor yapmak bir disiplin oluşturduğu için odaklanmayı da artırıyor. Sürekli oturarak çalışan insanlar için hobiden çok bir zorunluluktur. Düzenli spor yapmayı alışkanlık haline getiren insanlar başarmanın vermiş olduğu doyumla beraber öz güvenlerini yükseltirler. Burada amacın yoğun antrenmanlar değil, düzenli antrenmanlar olduğunu söylemekte fayda var. Yürüyüş, hafif koşu, yoga, ip atlama gibi zorlanmayacağınız hafif sporlarla başlayabilirsiniz.

Sadece yürürken akla düşenler gerçekten büyük düşüncelerdir.

Nietzsche

8. ZİHİN EGZERSİZLERİ YAP

Beyin geliştirilebilen bir organdır. İnsan öğrendikçe ve geliştikçe beyin kapasitesi artar. Zihni yönlendirmenizi sağlayan en güzel yöntem meditasyon yapmaktır. Meditasyon yaptıkça faydasını görecek ve gelişimi hissedeceksiniz.

Zihin açan diğer yöntemlere bulmaca çözmek, satranç gibi oyunlar oynamak, matematik soruları çözmek de girer. Ayrıca beyni en iyi dinç tutma yöntemleri arasında bir dil veya enstrüman çalmayı öğrenmek de vardır.

9. HOBİLERİNE ZAMAN AYIR

Bir şeylerden sıkıldığımızda kaçabileceğimiz limanlar ararız çoğu zaman. Hobilerimiz de bu limanlar gibidir. Bizi bunaldığımız yoğun düşüncelerden alır, masmavi sakinliğe götürür. El becerilerini geliştirmek zihinsel faaliyetlerimizi harekete geçirir. Odaklanmayı ve sabretmeyi öğretir. Tüm güzel şeyler zaman alır. Yaratıcılığımızı stres altına girmeden kullanabileceğimiz en güzel alanlardır hobilerimiz. İster taş boyayın, ister kolye tasarlayın, ister koleksiyon yapın…

10. BAŞLA

Son ve en önemli adım. Başla! Her ne yaparsak yapalım işimizi belli bir süre sonra hayata geçirmeliyiz. Başlayamadığımız her şey aklımızdan bir türlü çıkmaz, bizi sıkıntıya sokar. Eksiklerimize odaklanmadan belli bir bilgi birikiminden sonra başlamak kalan her şeyi öğrenmek için bizi motive eder. Ertelediğimiz her şey sizden çalar. Faaliyete geçirdiğiniz her şeyi ilerletmek için yaratıcılığınızı konuşturmak zorunda kalacaksınız. Bu size harika bir fırsat verecektir. Unutmayın yaratıcı olmak ezberlenecek bir şey değildir…

Yaratıcılık sürekli bir sürprizdir.

Ray Bradbury

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir