Kişisel Gelişim

YAŞAM ENERJİSİNİ YÜKSELTMEK

Uzun yıllar sürekli halsiz hissettiğiniz oldu mu? Bu durumu kabullenip kronik yorgunluk sahibi olduğunuzu düşündünüz mü peki? İçtiğiniz kahveler yetersiz geliyor, biraz dinlensem yeter mi diyorsunuz? Elinizdeki işi yapmak istemiyor, işten biran önce çıkmak mı istiyorsunuz?

Beden yorgunluğu ile zihinsel yorgunluğun arasındaki fark işte budur. Dinlenseniz de, günlerce uyusanız da geçmez. Daha kötüsü bu durum depresyon ve daha ileri psikolojik rahatsızlıkların başlangıcını oluşturabilir. Her ne aşamasında olursak olalım buna dur diyebiliriz. Yalnız burada önce şuna karar vermemiz gerekir. Belli bir süre canımız istemese de bazı şeyleri zorla yapmalıyız. Günlük bazı görevlerimiz olacak ve bunları aksatmadan, canımız istemeye istemeye yapacağız. Bunun faydalarını gördüğümüz zaman artık can atarak yapmaya devam edeceğiz.

  • Öncelikle bu durumun beden yorgunluğu olup olmadığına karar verin, daha sonra ne kadar süredir bu durumu yaşadığınızı düşünün. Uzun zamandır yaşıyorsanız hayat tarzınızda ve düşünce yapınızda ciddi değişiklikler yapmanız gerekiyor. Kısa süreli ise bunun başladığı zamanı bulmaya çalışın. Yaşadığınız bir durumun sizi bu hale getirmesi muhtemeldir. Kök sebebi bulursanız çözmeniz daha kolay olur.
  • Belki bu ara sıra günlük olarak da yaşıyor olabilirsiniz. Günlük mod düşüşleri, halsizlik olabiliyor. O zaman da aralarından uygun bir kaç seçeneği deneyin. Günü kurtarmak için yapabileceğiniz çok şey var.
  • Dinlenmeyi unutmayın bazen sessiz kalmak, durup hiç bir şey yapmamak gerekir. O zaman ince bir fon müziği koyup kendinizi ritme bırakın.

UZUN DÖNEMDE NE YAPABİLİRİZ?

1. KAN DEĞERLERİNİZİ ÖLÇTÜRÜN

Biz fark etmiyor olsak da bedenimiz bize bazı sinyaller gönderebiliyor. Halsiz ve yorgun hissetmemizin sebeplerinden biri kan değerlerinin düşüklüğü ve vitaminsizlik olabilir. Özellikle kadınların vücuttaki demir seviyesi erkeklere göre düşük olabiliyor. Kan değerlerini ölçtürmek ve doktorunuza danışmak bu konuda büyük fayda sağlayacaktır. Tabi alacağınız ilaçları ve vitaminleri düzenli kullanmayı unutmayın.

2. BESLENME TARZINIZI DEĞİŞTİRİN

Tükenmişliğin altında yatan en büyük etmenlerden biri de beslenme tarzıdır. Vücudumuzu harekete geçiren bütün maddeleri yediklerimizden alırız. Eğer sürekli sağlıksız yiyorsak bedenimiz bunu bir şekilde bize hissettirecektir. Burada amaç az yemek, fit olmak değil; sağlıklı yemektir.

3. SPOR YAPIN

Spor yapmaktan kastım uzun süre devam edebileceğiniz, devamlılık gösterebileceğiniz, gelişebileceğiniz bir spor dalı seçmek olsun. Hareket etmek hem sizi çok iyi hissettirecek, hem öz güveninizi geliştirecektir. Unutmayın, burada önemli olan bıkmadan devam edebileceğiniz bir alan olması.

4. UZUN DÖNEMLİ AMAÇ EDİNİN

Amaçsız olmak insanın tüm enerjisini alabilecek kötü bir durumdur. Her insanın kısa ve uzun hayat amaçları olmalı. Bu amaç iş ile ilgili olabilir, kişisel olabilir, belki ailevi olabilir. Yeter ki buna sıkı sıkıya sarılın. Burada kendinize en az 6 aylık en fazla 1 yıllık bir amaç edinin. Unutmayın bazı sonuçlar görmek sizi motive edecektir. Bu yüzden çok uzun zaman dilimi olmasın. Kısa olan amaçları başka bir başlıkta inceleyeceğiz.

5. KESİNLİKLE MEDİTASYON YAPIN

Hiçbir şey yapmasanız bile bu maddeyi özellikle yapmanızı rica ediyorum. Çok kullanışlı meditasyon programları var, deneyin ve birini seçin. Başlangıç aşaması için yönlendirmeli meditasyonlar yapmak size daha kolay gelecektir. Meditasyon yapmak düşünce tarzınızı düzenlemenizi ve karmaşık düşüncelerinizi nasıl sakinleştirebileceğinizi size öğretecektir. Nefesinize odaklanmanın ne kadar hayat değiştirdiğini gördüğünüzde kendinize inanamayacaksınız.

6. KİTAP OKUYUN

Kitap okumanın enerji yükseltmek ile ne alakası olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Size yeni kapılar açacak ve ruhunuza dokunacak. Burada kitap okumaktan kastım ayda 50 sayfa okumak değil. Bunu bir rutin haline getirin. Günde en az 10 sayfa okumak için kendinize söz verin. Her gün aynı saatte okuyun.

7. ENERJİ VAMPİRLERİNDEN UZAK DURUN

Artık gerçekten size iyi gelen ve gelmeyen insanları tespit edip enerjinizi düşüren insanlardan köşe bucak kaçın. Bu insanlar ile mecburi iletişiminizi en aza indirin. Siz farkında olmasanız bile ışığınızı söndüren o insanlardan kurtulma vakti.

8. BIRAKMAYIN

Bu maddeleri asla ve asla bırakmayın. Uzun süreli programlarda insanlar cevap alamadığını düşünür ve hemen vazgeçer. Devam ederseniz yavaş yavaş işe yaradığını göreceksiniz. Bu süreçten keyif alma grafiğiniz muhtemelen inişli ve çıkışlı olacak. Şartlar ne kadar kötü olursa olsun düzeninize devam ettiğiniz zaman başaracaksınız.

KISA DÖNEMDE NE YAPABİLİRİZ?

1. UYKU DÜZENİNİ AYARLAYIN

Her bedenin günlük belli bir dinlenme süresi vardır. Bunu kısar veya aşarsanız bu sizde mutsuzluğa yol açabilir. Belli saatler arasında düzenli uyuyun. Ne fazla ne az. Kendinizi en iyi kendiniz tanırsınız. Bedeninizi dinleyin.

2. MÜZİK DİNLEYİN

Her koşulda sizi yükseltecek güzel müzik listeleriniz olsun. Sözler de müzik de insanı etkiler. Her anlamda mutluluk verici şarkılar tercih etmelisiniz. Kendinizi ritme bırakıp dans etmek de sizi keyiflendirecektir.

3. ENERJİSİ YÜKSEK İNSANLARLA ZAMAN GEÇİRİN

Düşük enerjili insanlardan uzaklaşıp bizi iyi hissettiren insanlarla zaman geçirmek anında bize etki edecektir. Odağı değiştirerek, sohbet ederek düşük modumuzu görmezden gelerek biraz anın tadını çıkarmayı deneyin.

4. MİNNETTAR OLUN

Ne zaman kendinizi kötü hissetseniz nefeslerinize odaklanarak hayatta olduğunuz için şükredin. Her duygu durumunun geçici olduğunu bunun da geçeceğini hatırlayın.

6. LİSTELER YAPIN

Uzun dönemli amaçlar listesini burada uygulamaya koyabiliriz. Kendinize günlük haftalık ve aylık planlar yaparak hedefleriniz doğrultusunda çalışın. Günlük ve haftalık yapılacaklar listesini tamamlamak size iyi gelecektir. Üzerini çizmek, yanına tik atmak gibi tamamlayıcı hareketler sizi tatmin ederek iyi hissetmenizi sağlar.

7. SU İÇİN

Gün içinde belki de en çok atladığımız şeylerden biridir su. Bazen hiç aklımıza bile gelmez. Halbuki beden ve beyin sağlığı için günlük belli bir miktarda tüketim yapmalıyız. Su içince canlandığınızı ve ferahladığınızı göreceksiniz. Sade su içmeyi sevmiyorsanız içine meyve atarak tadının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

8. DÜZENLEYİN

Bulunduğunuz ortamı, evinizi, eşyalarınızı ve hatta bilgisayardaki dosyalarınızı bile düzenleyin. Düzende tutmak her şeye hakimiyet sağlayacak ve harekete geçmek için sizi teşvik edecektir. Ayrıca hiçbir şey yapmak istemediğiniz zamanlarda temizlik yapmak çok güzel bir motivasyon aracıdır.

Bir yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir